Polska kraj, gdzie na obficie nawodnionych nizinach szybko rozrastają się miasta. Od wschodu graniczy z Rosją, Litwą, Białorusią, Ukrainą, od południa ze Słowacją i Czechami, od zachodu z Niemcami, a od północy z Morzem Bałtyckim. Żyje w nim ponad 38 milionów mieszkańców.

Miłośnikom muzyki kojarzy się z kompozytorem, jak Fryderyk Chopin, oraz pianiści pokroju Ignacego Jana Paderewskiego i Artura Rubinsteina. Dla naukowców jest to miejsce urodzenia Mikołaja Kopernika, który opracował teorię, że Ziemia krąży dookoła Słońca, jednocześnie wykonując codziennie obrót wokół własnej osi. Tak samo w Polsce, i to w Warszawie, przyszła na świat odkrywczyni radu, Maria Skłodowska-Curie.

Państwo, które znikło z map Europy.

Warszawa zniszczona przez nazistowskie wojska niemieckie po Powstaniu Warszawskim w 1944 roku.
Warszawa zniszczona przez nazistowskie wojska niemieckie po Powstaniu Warszawskim w 1944 roku.

Z drugiej strony na kartach historii Polski można też znaleźć zdarzenia dramatyczne. Chociaż w swoim czasie była państwem rozciągającym się od Bałtyku niemal aż do Morza Czarnego, to na ponad sto lat właściwie zniknęła z map Europy. Po pierwszej wojnie światowej niezbyt długo istniała w postaci Rzeczypospolitej, po czym ponownie uległa rozbiciu i w okresie drugiej wojny światowej znajdowała się pod obcą okupacją. Polacy akurat zajęci byli usuwaniem powojennych gruzów, gdy ich kraj — podobnie jak inne państwa Europy Środkowej i Wschodniej — odcięła od reszty świata „żelazna kurtyna”. Jednakże to już historia, która trudem zdeterminowanych obywateli całkowicie się odmieniła.

Warszawa zniszczona przez nazistowskie wojska niemieckie po Powstaniu Warszawskim w 1944 roku.
Warszawa, prężnie rozwijająca się stolica Polski.

Polska jest demokratycznym państwem z rozwiniętą, wysokodochodową gospodarką i wysokim wskaźnikiem jakości życia. Jest największym krajem w Europie Środkowo-Wschodniej i szóstym w Europie. Gospodarka Polski rozwija się w stabilnym tempie od ponad 25 lat i jest szóstą co do wielkości gospodarką w Unii Europejskiej.  Zgodnie z prognozami PwC, Polska do 2050 roku osiągnie najwyższą średnią stopę wzrostu spośród wszystkich dużych gospodarek UE, a także wyprzedzi Rosję pod względem długoterminowej stopy wzrostu.

„Stosunkowo atrakcyjne koszty pracy wraz z podniesieniem jakości kapitału ludzkiego oraz względna stabilność zarówno na arenie politycznej, jak i gospodarczej to zdecydowane atuty Polski." – podkreśla Mateusz Walewski, starszy ekonomista PwC.

Aktualnymi wyzwaniami dla Polskiej gospodarki jest kryzys polityczny na Ukrainie oraz  problemy gospodarcze, z jakimi nieustannie boryka się strefa euro. Jednakże czynniki te mają charakter krótko i średnioterminowy i nie powinny przynieść poważnych konsekwencji dla długoterminowego potencjału wzrostu polskiej gospodarki.

Polska odnotowała też dynamiczny wzrost w zakresie handlu zagranicznego. Polskie firmy o ugruntowanej pozycji i znanej marce z powodzeniem eksportują swoje towary, które cieszą się dużym powodzeniem za granicą ze względu na wysoką  jakość.

Z raportu HSBC „Global Connections " wynika, że tempo wzrostu polskiego eksportu w okresie najbliższych kilkunastu lat stawiać Polskę będzie w czołówce państw europejskich. Pozytywne prognozy wzrostu ekonomicznego wpłynęły na wizerunek kraju. Polska znalazła się w gronie 20 najcenniejszych marek narodowych, a jej wartość okazała się najszybciej rosnącą na całym świecie. Polska gospodarka po prostu wciąż rośnie – czytamy w raporcie BrandFinance Journal.

Jesteśmy przekonani, że z naszą pomocą uda się nawiązać i z powodzeniem utrzymać silne polsko-indyjskie relacje biznesowe.

Piękna Polska

Różnorodność regionalna i europejska jedność.